Fairy Bower
Reserve Grader
Good to see Ligi back on deck after his suspension but I'm absolutely baffled by the selection of Dane Chisholm on the bench for this game. He is the team's best player and he is needed to steer the team around the paddock particularly with young tyro Zac Nicholls at 7 and forward Kayse Greer at 6. We have already lost one half back who sought an early release because of dissatisfaction with the coach. I don't expect Chisholm to stick with Manly either.
Cronulla Sharks Vs Manly Sea Eagles
Henson Park, Saturday, August 24
Kick-off: 1.00pm
Referee: Michael Laverty
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Steele Sports Radio (Link available via the www.nswrl.com.au Broadcast page)
1. Clint Gutherson
2. Ben Farrar
3. Peta Hiku
4. Troy Savage
5. Jackson Williams
6. Kayse Greer
7. Zac Nicholls
8. Ligi Sao
9. Liam Higgins
10. Jesse Sene-Lefao
11. Nick Skinner
12. Ben Musolino
13. Dylan Strickand
14. Dane Chisolm
15. Nathan Cooper
16. Justin Lemalu
17. James Cunningham
COACH: Luke Williamson
http://www.nswrl.com.au/default.aspx?s=article-display&id=82256&title=vb-nsw-cup-team-lists---round-twenty-four
Cronulla team
1. Nathan Gardner
2. Nathan Stapleton
3. Kirisome Auva’a
4. Stewart Mills
5. Young Tonumaipea
6. Tony Gigot
7. Chad Townsend
8. Siosaia Vave
9. Pat Politoni
10. Dayne Weston
11. Tim Robinson
12. Junior Moors
13. Tyrone Peachey
14. Junior Roqica
15. Michael Lichaa
16. Penani Manumalealii
17. Rodney Coates
19. David Fifita
22. Daniel Moroko
COACH: Tony Herman
Cronulla Sharks Vs Manly Sea Eagles
Henson Park, Saturday, August 24
Kick-off: 1.00pm
Referee: Michael Laverty
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Steele Sports Radio (Link available via the www.nswrl.com.au Broadcast page)
1. Clint Gutherson
2. Ben Farrar
3. Peta Hiku
4. Troy Savage
5. Jackson Williams
6. Kayse Greer
7. Zac Nicholls
8. Ligi Sao
9. Liam Higgins
10. Jesse Sene-Lefao
11. Nick Skinner
12. Ben Musolino
13. Dylan Strickand
14. Dane Chisolm
15. Nathan Cooper
16. Justin Lemalu
17. James Cunningham
COACH: Luke Williamson
http://www.nswrl.com.au/default.aspx?s=article-display&id=82256&title=vb-nsw-cup-team-lists---round-twenty-four
Cronulla team
1. Nathan Gardner
2. Nathan Stapleton
3. Kirisome Auva’a
4. Stewart Mills
5. Young Tonumaipea
6. Tony Gigot
7. Chad Townsend
8. Siosaia Vave
9. Pat Politoni
10. Dayne Weston
11. Tim Robinson
12. Junior Moors
13. Tyrone Peachey
14. Junior Roqica
15. Michael Lichaa
16. Penani Manumalealii
17. Rodney Coates
19. David Fifita
22. Daniel Moroko
COACH: Tony Herman